Víte, co znamená lékařský termín Polyneuropatie? O jaké onemocnění se jedná, co jej způsobuje a jak jej léčit? Jednoduše řečeno by se dalo říci, že jde o onemocnění končetin.
Zpočátku jsou symptomy polyneuropatie nenápadné a často si ani nemocný člověk neřekne, že mu něco je. Ze začátku se snižuje citlivost v končetinách. Takže člověk s nimi hůře hýbe a narušuje to i jejich ovládání. Většinou to začne řešit ve chvíli, kdy se přidá bolest, mravenčení, pocit pálení, brnění, křeče a třeba i upadne kvůli špatné koordinaci pohybu. Může mít takový pocit zmenšení svalů na postižené noze nebo ruce. To je totiž dalším typickým příznakem této diagnózy. Nezbyde mu nic jiného než navštívit lékaře.
Jak se nemoc projevuje
Polyneuropatie napadá periferní nervy. Může jít o akutní nebo chronický stav. V podstatě se dělí na tři typy a dle určení se nastavuje i vhodná léčba.
- První postihuje obě končetiny, její léčba je náročná a vleklá. Pacienti mají často napadnuté nervy dolních končetin. Ztrácejí rovnováhu. Nazývá se jako chronická symetrická neuropatie.
- Druhá není tolik vážná. Jsou poškozeny jen některé nervy, na kterých je třeba pracovat. Neztrácí se celá citlivost v končetině, takže je léčba mnohem jednodušší. Stačí najít příčinu. Může jít o nesprávný naučený pohyb. Odborný název zní mononeuropatie.
- Poslední skupinou je polyneuropatie kterou většinou způsobuje autoimunitní onemocnění Guillainův-Barrého syndrom. Lékaři ji označují jako akutní symetrickou neuropatii.
Co způsobuje polyneuropatii
Příčiny jsou různé a léčba se hlavně soustředí na vyléčení symptomů a řešení dané příčiny. Správné diagnostikování nemoci však není snadné. Uvádí se, že až 20 % případů zůstane skrytých nebo se zamění za jinou diagnózu. Lékař musí provést celý soubor testů, aby se ujistil, oč skutečně jde. Pošle pacienta na elektromyografii (EMG), odebere krev a pošle do laboratoře, provede analýzu celkového zdravotního stavu. Někdy je zapotřebí provést i biopsii nervu či svalu. Také se zeptá na rodinnou anamnézu a pokusí se přijít na příčinu. Těch je hned několik:
- Toxicita — Otrava těžkými kovy a plyny
- Diabetes — Diabetici s poruchami nervově cévních nervů
- Revmatoidní artritida
- Chemoterapie
- Alkohol
- Lymská borelióza
- Poruchy autoimunity
- Nedostatek vitamínu B a E
- Onemocnění jater, ledvin nebo štítné žlázy
V ojedinělých případech může napadnutí nervu způsobit i dlouhodobé působení stresu. Takže rozhodně platí, že by se mu člověk měl vyhýbat, jinak v kombinaci s dalšími faktory může začít řešit i další těžkosti než jen třeba náročnou životní situaci či práci.
Lidé, kteří trpí nějakou výše zmíněnou nemocí, ať už je to cukrovka nebo podstupují náročnou léčbu chemoterapie by se měli mít na pozoru. Určitě by neměli svůj stav podceňovat a přísně nebo alespoň důsledně dodržovat zdravý životní styl, věnovat se pravidelně pohybu, starat se i o svou duši, posilovat imunitu a udržovat správnou váhu. Také by neměli v žádném případě vynechávat lékařské preventivní kontroly.
Důsledky neléčení
Možná si člověk říká, co by se vlastně stalo, pokud by se daný problém neřešil. Však pokud jde o částečnou necitlivost, není to nic hrozného. Ztráta stability je už horší. Ale i přesto se někteří lidé dlouho odhodlávají, než zajdou k doktorovi. Možná by je přesvědčil fakt, že polyneuropatie vede k ochabnutí svalstva, ke zvýšenému nebezpečí pádu při chůzi a u některých nejtěžších případů i k amputaci končetiny. Prostě kvalita života se snižuje. A nezáleží na věku. Polyneuropatie může postihnout kohokoliv.
Máte šanci na kvalitní dlouhý život bez bolestí. Tak proč to zahazovat. Stačí se obrátit na ošetřujícího lékaře a upravit svůj dosavadní životní styl. Změnit jídelníček, přidat pravidelný pohyb. Je nutné se držet v kondici a při jakémkoliv výkyvu navštívit lékaře. Chybu neuděláte ani pokud snížíte konzumaci alkoholu a vyhnete se co nejvíce stresu.
3D pulzní magnetoterapie a další doplňující léčba
Léčba vedená doktorem se však dá ještě doplnit o masáže, správnou životosprávu, všelijaké použití ortopedických pomůcek, léčbu vodou a nepochybně i 3D pulzní magnetoterapii. Pulzy jsou směrovány na problematickou část. Pomáhají zmírnit otoky a tlumí bolesti.
Také nakupte vitamíny řady B a E. Občas jsou nařízeny i lázně či řízené rehabilitace. Tam učí pacienta, jak se správně pohybovat, posilovat dané oblasti. Trénují koordinaci těla a celého pohybového aparátu. Samozřejmostí jsou léčebné procedury.
https://specialbydleni.cz/myty-a-fakta-o-opalovani-co-rikaji-odbornice/
https://bydlenitrendy.cz/nezapominejte-na-vetrani-ani-v-chladnem-pocasi/
https://maxihome.cz/jak-si-vypestovat-slunecnici-na-seminka-kdy-je-sklizet-a-jak-seminka-slunecnice-skladovat/